Festival ProTibet: Drancovanie Tibetu – Magický Kailáš – Domov do Tibetu

Podujatia

Podujatia a akcie v čajovni ČAVANGO

Festival ProTibet: Drancovanie Tibetu – Magický Kailáš – Domov do Tibetu

Cestovateľská čajovňa, Filmová čajovňa

Kedy: 14. marca 2019 o 17:30
Kde: Čajovňa ČAVANGO, Hlavná 20, Košice

Čavango vás pozýva na festival na podporu ľudských práve v Tibete. Festival ProTibet 2019 pripomenie 60. výročie povstania Tibeťanov v Lhase. Festival vyjadrí solidaritu a morálnu podporu s Tibeťanmi, ktorí žijú vo svojej neslobodnej krajine aj v exile. Podujatia prebiehajú vždy v marci, kedy si každoročne 10. marca pripomíname krvavo potlačené povstanie v Lhase, pri ktorom prišlo v roku 1959 o život viac ako 80 tisíc Tibeťanov a Jeho Svätosť Dalajláma bol donútený utiecť do indického exilu.

17:30 DRANCOVANIE TIBETU
(M.Buckley / Kanada / 2014 / 25 min. )/film
Krátky dokument o otrasných dôsledkoch bezohľadnej ťažby Číny v Tibete, ktorý zachytáva ekologickú katastrofu biblických rozmerov – viditeľnú aj na Google Earth.

18:00 MAGICKÝ KAILÁŠ
(M. Špak)
Cestovateľská prednáška s premietaním fotografií o púti okolo najposvätnejšej hory Ázie. Ochutnávka tibetského čaju.

19:00 DOMOV DO TIBETU
(A. Dater, L. Merton / USA / 2010 / 56 min.)/film
Príbeh nádeje tibetského národa a túžby po zachovaní kultúry a spôsobu života. Dokument sleduje cestu tibetského kamenára Sonam Lama z jeho exilového domu v Massachusetts do obsadenej vlasti, prvýkrát od úteku z Tibetu pred 12 rokmi. Čelí rôznym nebezpečenstvám a stretne sa i s Jeho Svätosťou Dalajlamom. Keď konečne dorazí do Lhasy, nájde svoju sestru. Vráti sa späť alebo zostane v Tibete?

Doporučené vstupné na podujatie: 3 €

Predaj tibetských výrobkov počas všetkých podujatí.Tohtoročný výťažok z festivalu podporí seniorov, ktorí už vyše 60 rokov žijú mimo svojej vlasti. Viac na https://www.protibet.cz/