Poetický večer: Ján Gavura

Podujatia

Podujatia a akcie v čajovni ČAVANGO

Poetický večer: Ján Gavura

Literárna čajovňa

Kedy: 23. júna 2021 o 18:00
Kde: Čajovňa ČAVANGO, Hlavná 20, Košice

Milovníci literatúry a dobrého čaju!

S dlhšou korona-odmlkou vás chceme znovu privítať v Čavangu pri kvalitnej literatúre, vôni svetových čajov, v priestoroch, ktoré dýchajú svetlom.

Na našom poslednom podujatí, po ktorom nasledovala séria lockdownov, sme hosťa nemali, ale venovali sme sa technike automatického písania. Preto sme sa rozhodli, že je čas na obmenu!

Už túto stredu, 23. júna 2021, náš dvorný moderátor Martin Makara predstaví slovenského spisovateľa, literárneho vedca a kritika Jána Gavuru, ktorý nás ako Popradčan poctí svojou prítomnosťou v tento horúci deň.

Na záver podujatia ponúkame priestor na voľnú prezentáciu autorských textov zúčastnených, takže ak ste doteraz písali len „do šuflíka“ a cítite, že texty už dozreli, budeme radi, ak sa o ne podelíte práve s nami!

Tešíme sa na vašu účasť a veríme, že sa všetci v zdraví opäť stretneme.

Ján Gavura je slovenský básnik, prekladateľ, knižný editor, univerzitný učiteľ a literárny kritik. V súčasnosti pôsobí ako docent na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, kde vyučuje dejiny a teóriu slovenskej a svetovej literatúry 20. storočia. Je autorom troch básnických zbierok Pálenie včiel (2001), Každým ránom si (2006) a Besa (2012) a jeho básne boli preložené do angličtiny, francúzštiny, španielčiny, slovinčiny, poľštiny, maďarčiny, švédčiny a japončiny. Je autorom dvoch kníh literárnej histórie a kritiky Ján Buzássy (2008) a Lyrické iluminácie (2010) a zostavovateľom početných výberov a básnických zbierok popredných slovenských básnikov. Z angličtiny preložil romány C. McCarthyho Cesta (2009) a Táto krajina nie je pre starých (2013), R. Welcha Principiálny román (2009, v spolupráci) a výbery z básnických diel C. A. Duffyovej, M. Sweeneyho, J. Sutherlanda-Smitha, L. O‘Sullivanovej a ďalších. Je spoluzakladateľom Európskeho domu poézie Košice a štatutár občianskeho združenia FACE (Focused on Alternative Culture and Education) zameraného na propagáciu umenia a vzdelávacích projektov. Založil časopis o poézii a básnikoch Vertigo.

Tešíme sa na vás