Festival ProTibet: Na východ od Everestu a State of Control

Podujatia

Podujatia a akcie v čajovni ČAVANGO

Festival ProTibet: Na východ od Everestu a State of Control

Cestovateľská čajovňa, Filmová čajovňa

Kedy: 28. februára 2019 o 18:00
Kde: Čajovňa ČAVANGO, Hlavná 20, Košice

Čavango vás pozýva na festival na podporu ľudských práve v Tibete a zároveň na premietanie filmu Na východ od Everestu a diskusiu s režisérom Danielom Liškom o veciach tibetských a iných.

18:00 Na východ od Everestu
Autor filmu sa na začiatku leta 1988 vydáva na pochod naprieč najvyšším pohorím sveta. Nezvyčajne živý a znepokojujúci sen ho na počiatku cesty dovedie k rozhodnutiu zmeniť trasu. Opúšťa zámer kráčať po tibetskej strane hôr, po stopách básnika a mystika Milaräpu. Náhli sa južnými himalájskymi úbočiami cez Pakistan a Indiu do Nepálu pod juhozápadnú stenu Mount Everestu, kde štvorica slovenských horolezcov – Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just – práve začína jeden z najambicióznejších výstupov v dejinách himalájskeho horolezectva.

Za poetické stvárnenie púte himalájskou kultúrou a prostredím získal film ocenenia na festivaloch Hory a mesto v Bratislave a na MFHF Poprad.

20:30 STATE OF CONTROL
(Ch. Johnston, D. Mann / USA / 2016 / 90 min.)/film
Dvaja americkí filmári cestujú po Číne a Tibete v neistých chvíľach nedávnej histórie. Ich cieľom je stretnúť sa s tibetskými aktivistami, ktorí riskujú svoj život, aby protestovali proti útlaku čínskej vlády. Každý ich pohyb je monitorovaný, čo vedie k hotelovým útokom, krádežiam vybavenia a kybernetickému hackingu ,či špionáži – v ohrození života sú nakoniec nútení utiecť a vrátiť sa do USA.

Doporučené vstupné na každé podujatie: 3 €

Festival ProTibet 2019 pripomenie 60. výročie povstania Tibeťanov v Lhase. Festival vyjadrí solidaritu a morálnu podporu s Tibeťanmi, ktorí žijú vo svojej neslobodnej krajine aj v exile. Podujatia prebiehajú vždy v marci, kedy si každoročne 10. marca pripomíname krvavo potlačené povstanie v Lhase, pri ktorom prišlo v roku 1959 o život viac ako 80 tisíc Tibeťanov a Jeho Svätosť Dalajláma bol donútený utiecť do indického exilu.

Predaj tibetských výrobkov počas všetkých podujatí.Tohtoročný výťažok z festivalu podporí seniorov, ktorí už vyše 60 rokov žijú mimo svojej vlasti. Viac na https://www.protibet.cz/